Luisteren naar de burger in tijden van AI | Ontwerpen aan de Journalistiek

Start date
End date
Location
MindLabs (Spoorzone, Locomotiefboulevard 103, 5041 SE Tilburg)

Op vrijdag 23 januari 2026 organiseert de Lectoraat Ontwerpen aan de Journalistiek een interactief event gericht op het thema Luisteren naar de burger in tijden van AI in MindLabs,Tilburg.

Journalistiek voor een toekomstbestendige regio

85 procent van de Nederlandse burgers maakt zich zorgen over AI en weet niet waar ze deze kwijt kunnen. Regionale journalisten vangen die signalen wel op, maar missen vaak de kennis en contacten om er iets mee te doen. Dit event richt zich op de cruciale rol van regionale journalistiek als brug tussen burger en lokaal bestuur, en wat we kunnen leren van ombudslieden en anderen om kansen en gevaren rondom AI beter te signaleren en verslaan.

Dit event geeft je de methoden, kennis, tools en contacten die je nodig hebt. Je ontdekt je AI-type en leert waarom verschillende perspectieven op AI essentieel zijn. Je leert hoe je burgers effectief uitnodigt om hun AI-ervaringen te delen, hoe je die verhalen op een toegankelijke manier vertelt, en hoe je problemen helpt doorgeven aan de juiste instanties. Je maakt kennis met ombudsmensen en toezichthouders om samen aan te kaarten wat de maatschappelijke impact van AI is - en wat daar aan gedaan moet worden. Tevens is er speciale aandacht voor de rol van technologie in de stad.

Er wordt gewerkt met concrete voorbeelden en best practices van het digitale transformatie team (RPO) en andere regionale media. Je gaat aan de slag met tools die je meteen kunt gebruiken, en een contactlijst die je verder helpt.

Voor (regionale) journalisten, omroepen, ombudslieden, onderzoekers, lokale overheden en iedereen die burgers beter bij AI-vraagstukken wil betrekken.

Programma

09.00-09.30 uur: Inloop met koffie & thee

9.30 uur: Opening & Keynote Wietse Hage (AI Report)

10.20 uur - 10.45 uur: Digitalisering en de stad: kans voor de regionale journalistiek
Door Jeroen de Vos en Nadeche Orie

11.00 uur - 11.40 uur: Workshop ronde 1
Keuze uit een van de volgende drie sessies:

  • Panel AI & Vertrouwen in de media - met Wytse Veilinga, Huub Evers, Marc Visch en Nadeche Orie. Moderator Jessy de Cooker
  • Gesprek Innovatie in de journalistiek - tussen Hannes Cools en Daniëlle Arets
  • Gesprek De AI-act raakt ons allemaal - tussen Bart Wernaart en Anne Lisa Giesen

11.45 uur - 12:25 uur: Workshop ronde 2
Keuze uit een van de volgende drie sessies:

  • Panel de functie van frictie - met Michiel de Lange en Renzo Veenstra, Meike Schipper en Karien Sondervan. Moderator Danielle Arets
  • Workshop digitale ombudsjournalistiek - met Hans-Jorg van Broekhoven, Piet Kaashoek en Inge Janse
  • Spel Welk AI type ben jij? - met Jeroen de Vos

12:30 uur: Boekpresentatie 'Niet onze ai'
Door Laurens Vreekamp

12.45 uur: Wrap-up
Jeroen en Danielle sluiten samen de ochtend af.

13:00 uur - 14.00 uur: Lunch
Let op: Lunch is op basis van inschrijving (zie ook aanmeldformulier)

 

Organisator: Ontwerpen aan de Journalistiek
Datum: 28/01/2026
Locatie: MindLabs (Spoorzone, Locomotiefboulevard 103, 5041 SE Tilburg)
Toegang: Gratis
Registreer: via deze link

Lees meer en registreer via de onderstaande link 

Related